Według statystyk, wśród powszechnych problemów zdrowia publicznego nękających dziś wiele krajów są zaburzenia odżywiania. W ostatnich latach szerzyły się uzależnienia od jedzenia, bulimia i anoreksja.
Przypadki te są już uważane za poważne problemy, ale warto wiedzieć, że obecnie dostępne są opcje leczenia dla pacjentów. Przeczytaj, a znajdziesz więcej informacji na temat uzależnień i powrotu do zdrowia, a także informacje o zaburzeniach odżywiania.

 
Co zaburzenia odżywiania mają wspólnego z uzależnieniem i powrotem do zdrowia? Często zaburzenia odżywiania są związane z obsesją na punkcie jedzenia i wizerunku ciała. Według niektórych ekspertów zaburzenia odżywiania są różnego rodzaju.


Na przykład bulimia i anoreksja to choroby, w których pacjenci kontrolują swoją wagę za pomocą technik głodu i dwóch procesów zwanych przeczyszczaniem i binging. Uzależnienie od jedzenia to kolejna przyczyna zaburzeń odżywiania. W tym przypadku jednostka kompulsywnie przejada się.
Zaburzenia lub choroby dotyczą kwestii związanych z jedzeniem i wagą. Jeśli zaburzenie odżywiania się utrzymuje, zagrożone może być zdrowie jednostki.
Tylko licencjonowany i doświadczony lekarz może zdiagnozować zaburzenia odżywiania. Możesz jednak zwracać uwagę na znaki ostrzegawcze, takie jak jedzenie bardzo małych porcji jedzenia, pomijania posiłków, eliminuje tłuszcz z diety, nie chce jeść z innymi ludźmi i nabiera nietypowych rytuałów żywieniowych.
Jeśli niektóre osoby jedzą bardzo mało jedzenia, inne mają tendencję do przejadania się. Ten ostatni często je sam, aby inni ludzie nie widzieli, jak wymiotują lub objadają się.
Musisz także zwrócić uwagę na obsesyjny i oczywisty lęk przed przybraniem na wadze. Niektórzy uzależnieni od jedzenia są bardzo świadomi swojego wizerunku ciała i chociaż są zdrowi, mają tendencję do myślenia, że mają nadwagę.
Możesz również stwierdzić, czy dana osoba ma zaburzenia odżywiania, jeśli wykonuje kompulsywne ćwiczenia, nosi luźne ubrania, wykazuje częste wahania nastroju i pokazuje wyraźne zmiany osobowości. Jeśli podejrzewasz, że Ty lub ktoś bliski wyświetla te znaki ostrzegawcze, zdecydowanie zalecamy natychmiastową wizytę u lekarza lub pracownika służby zdrowia.

Leczenie


Opcje leczenia są różne i obejmują terapię grupową, leczenie uzależnień, ośrodki rehabilitacyjne i zabiegi medyczne. Dopiero po prawidłowej diagnozie lekarz może przepisać odpowiednie leczenie. Leczenie zwykle zależy od nasilenia zaburzenia lub uzależnienia.
Często może to zająć miesiące, a nawet lata. Musisz być w stanie skontaktować się z grupą wsparcia lub lokalnym centrum rehabilitacji. Znowu lekarz jest najlepszą osobą, która może zaproponować pacjentowi odpowiednie leczenie. Jeśli masz do czynienia z kilkoma alternatywami leczenia, upewnij się, że wybrałeś tę, która może działać dobrze dla pacjenta.
Zaburzenia odżywiania i uzależnienia od jedzenia najlepiej rozwiązać na wczesnym etapie, aby uniknąć dalszych szkód. Jak wspomniano wcześniej, jest to zagrożenie życia sytuacja i tak trzeba działać od razu. Zwróć uwagę na znaki ostrzegawcze, abyś mógł łatwo stwierdzić, czy Ty lub Twoja ukochana osoba cierpi na uzależnienie od jedzenia i zaburzenia odżywiania.
Nie wahaj się szukać natychmiastowej pomocy, jeśli kiedykolwiek zobaczysz jakieś znaki ostrzegawcze. Opcje leczenia mogą być nieco drogie, ale jeśli jest to jedyny sposób na przezwyciężenie uzależnienia i wyzdrowienie, pieniądze nie są brane pod uwagę. Najważniejszą rzeczą jest uratowanie życia kogoś, kogo kochasz, a nawet własnego życia. Wykorzystaj informacje, których nauczyłeś się w tym artykule, na swoją korzyść.